MATY KOKOSOWE

Agroconsult Silver

trzmiele do zapylania
Maty Kokosowe Agroconsult  zapewnią prawidłowe podłoże Twoim uprawom. Doskonała struktura mat wykonanych z najlepszego świeżego surowca pozwala na kilkuletni okres produkcji bez utraty jakości.

 

Produkt najwyższej jakości.

Prawidłowy wzrost roślin.

Wysoka jakość i ilość plonu.

Maty Kokosowe Agroconsult Silver pozwalają stworzyć prawidłowe środowisko odżywcze roślin. Wytwarzane są z najwyższej klasy naturalnych komponentów i charakteryzują się nawet kilkuletnią trwałością. Dedykowane są do różnego typu upraw.

Galeria

Pytania i odpowiedzi

Z czego dokładnie produkowane są maty kokosowe?

Maty Agroconsult Silver produkowane są z surowców najwyższej klasy.

W zależności od preferencji i potrzeb odbiorców możemy dostarczyć maty dowolnej grubości oraz kompozycji surowców.

Standardową kompozycją surowców jaką proponujemy jest 30-40% chips, 20-30% włókno kokosowe pozostała część to krusz. Jest to najbardziej uniwersalna kompozycja oraz najbardziej optymalna dla upraw pomidorów jak i ogórków.

Taki skład mat pozwala na ich użytkowanie od dwóch do trzech lat.
Standardowe wymiary maty to długość 100-120 cm, grubość 8, 10, 12 cm oraz szerokość 15-20 cm. Możliwe długości od 80 do 120 cm (na zamówienie również inne długości).

Jak przygotować maty kokosowe?

Maty kokosowe – instrukcja przygotowania. 

 

Sam proces przygotowania mat do sadzenia roślin jest bardzo prosty i trwa około 6-48 godzin.

Krok 1.

Ponieważ maty kokosowe praktycznie nie rozszerzają się na długość, jedynie  proces pęcznienia zwiększa grubość możemy je układać ściśle, jedna przy drugiej

Krok 2.

Wkładanie kapilary/nawodnienie maty.

Kapilary należy włożyć pod folię maty, lub do wyciętych otworów na rośliny. Nastepnie nawadniamy maty do pełnego ich nawodnienia.

Czas rozprężania zależy od temperatury wody, oraz długości i wielkości cykli. Przeciętnie podajemy 80-100 ml na kapilarę, co 15-30 minut o EC 1,0-1,8. Należy podawać małe dawki pożywki, ale często, dzięki temu mata rośnie równomiernie i uwadnia się w całej objętości.

Krok 3.

Sprawdzenie rozprężenia maty.

Kontrolujemy matę, by sprawdzać czy włókno kokosowe równomiernie wypełniło całą folię. Maty rosną, o 200-400%! Dlatego bardzo istotne jest to, aby maty całkowicie się uwodniły, w jedną matę o wymiarach 100x20x12 musimy wlać około 20-24 litrów wody/pożywki.

Warto tu zauważyć, że w porównaniu do standardowej maty z wełny mineralnej mata kokosowa o wysokości 10-12 cm potrzebuje nawet 2x więcej wody do uwodnienia. Cecha ta jest  bardzo istotna. Szczególnie gdy w obiektach są położone maty z wełny i maty z kokosa. W wielu przypadkach ilość wody podana do zalania maty z wełny wystarczała, aby mata kokosowa się rozprężyła. Jest to złudne wrażenie gdyż mata osiąga swoją wielkość i kształt, ale nie jest dostatecznie nawodniona Nieuwodnione maty w pierwszym okresie uprawy to słabsze ukorzenianie roślin.

Krok 4

W chwili kiedy maty są w pełni zalane (i namoczone), należy przystąpić do przepłukiwania mat, w celu wypłukania nadmiaru potasu. Jest to bardzo łatwa czynność. Wykonujemy kilka otworów drenażowych 3-6cm z boku maty (przeciętnie przecinamy mate w 2-6 miejscach z boku, koniecznie od samego dołu maty) nacięcia wykonać tępym nożem aby brzegi folii nie „sklejały się”. Do płukania wykorzystuje się słabszą pożywkę (ok. 50% słabszą od standardowej ale o możliwie największej ilości wapnia) o poziomie EC 1,5-1.8 (w zależności od uprawianego gatunku). Standardowo przy płukaniu ustawiamy 80-100ml na kapilarę, ustawiamy czas co 15-30 minut. Czas potrzebny na całkowite przepłukanie mat zależny jest od ilości cykli i typu maty. Kiedy EC osiągnie poziom pomiędzy 2.0-3.0, w zależności od gatunku, można rozpocząć sadzenie rozsady na maty.

Jak wykonane są opakowania mat?

Opakowania naszych mat kokosowych wykonujemy ze stabilizowanej na promienie UV folii polietylenowej. Jest ona w pełni wytrzymała na warunki klimatyczne panujące w szklarni przez okres około dwóch lat –maty warzywne oraz pięć lat – maty kwiatowe.

Struktura samych maty zaprojektowana jest by utrzymać odrobinę więcej wilgotności w górnej warstwie, natomiast dolna warstwa ma możliwości łatwiejszego odprowadzania nadmiaru gromadzonej wody

Dlaczego warto wybierać maty kokosowe?

Dostarczamy maty kokosowe aby zaoferować naszym partnerom najlepsze rozwiązania umożliwiające szybki rozwój masy korzeniowej rośliny. Stawiamy również na swobodny jak i łatwy system drenażu w uprawie hydroponicznej.

Dlatego też w naszych technologiach produkcji oferujemy maty kokosowe.

Maty kokosowe to również doskonały wybór dla tych którzy cenią ekologiczne rozwiązania przyjazne środowisku.

Maty Kokosowe – Agroconsult Silver dostarczane przez Agroconsult to doskonałe środowisko do rozwoju systemów korzeniowych. Doskonała jakość, powtarzalna i sprawdzona dedykowana zarówno uprawom szklarniowym jak i innym typom produkcji.

Kontakt

Konsultant ds produkcji po osłonami na terenie całego kraju

Janusz Rymsza

609 463 933

agroconsult

Bądź na bieżąco

Obejrzyj film

Polubmy się

Bądź na bieżąco

Artykuły wybrane dla Ciebie:

Zapylanie pomidorów

Trzmiele do zapylania – sprzymierzeńcy dobrego plonu. Zapylanie pomidora szklarniowego przez rodziny trzmieli.

Ochrona Pomidora

Biologiczna ochrona pomidora – Macrolophus caliginosus

Rozsada pomidora

Fińska rozsada pomidora, najwyższa jakość  i terminowość dostaw.